Yaşlılarımız Dün İle Bugün Arasında Köprü Kuran, Kültürümüzü ve Değerlerimizi Yarınlara Taşımamızı Sağlayan En Değerli Varlıklarımızdır

Ülkemizde her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlıya Saygı Haftası" olarak kutlanmaktadır.
 
Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir. Bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.
Bu hafta aynı zamanda 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yılının kutladığı günü de içinde barındırmaktadır. Yaşlıya saygı haftası ve 18 Mart Çanakkale Zaferinin aynı hafta içerisine denk gelmesi aslında birçok manayı arasında barındırmaktadır.
İnsanlık tarihi boyunca hiçbir millet 1. Dünya Savaşı yılları arasında Türk Milletinin kaldığı durumda kalmamıştır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Destanı isimli şiirinde;
“Şu Boğaz Harbi Nedir? Var mı dünyada eşi?
En Kesif orduların yükleniyor dördü beşi.”
Diyerek ecdadımızın yaşadığı zorluğu, gözünü kin ve kan bulamış sözde medeni milletlere karşı verdiği sabırlı, korkusuz ve iman dolu mücadelesini gözler önüne sermiştir. O günü anlatırken yine Akif
“Vurulup tertemiz alından uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna Ya Rab ne güneşler batıyor!
Mısralarıyla bugün üzerinde hür bir şekilde gezindiğimiz bu cennet vatan için birçok isimsiz kahramanın kendini feda ettiğini söylüyor. Aziz vatanımıza uzanan sözde medeni hain elleri kırmak için “Hey Onbeşli” türküsünde de bahsedilen 15 yaşındaki ecdadımız hiçbir korku ve kararsızlık yaşamadan küçücük bir karaya tutunan kimi hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela’yı defetmişlerdir.
Bir ömrünün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkânlar ölçüsünde Devletimiz tarafından verilmektedir.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmekte ve yaşlılarımızın her türlü ihmal ve dışlanmışlıklarını ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışmaktayız.
Yaşlılarımız güç ve enerjilerini tüketmiş atıl olan değil, tecrübe ve bilgi birikimleriyle bizlerin önüne ışık tutan birer deniz fenerleridir. Onların ışığı olmadan, onlar olmadan önümüze bakabilmemiz zordur. Karanlığı aydınlatan ışığınızın bizden uzaklaşmaması dileği ve temennisiyle tüm büyüklerimin ellerinden öperek Yaşlıya Saygı Haftanızı kutluyorum.

 

Mahmut ÖZDEMİR
İl Müdürü