KORUYUCU AİLELERİMİZLE İFTAR SOFRASINDA BİRARAYA GELDİK

Koruyucu Ailelerimizle iftar sofrasında buluştuk
Ülke genelinde korunma ihtiyacı olan çocukların aile ortamında bakımlarının sağlanması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilimizdeki koruyucu aileler ve çocuklar için iftar programı düzenlendi.
Düzenlenen İftar Programına Sayın Valimiz Dr. Ömer TORAMAN ve Neşe TORAMAN Hanımefendi,  İl Müdür Yardımcılarımız Güngör YÜCE, Kemalettin ERYILMAZ, Hülya ÖZDEMİR, Şube Müdürümüz Osman ERDEM, çocuk hizmetleri alanında çalışan meslek elemanları, koruyucu aileler ve çocukları katıldı.  
Davetlilerin masalarını ziyaret eden Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN ve eşi Neşe TORAMAN Hanımefendi, çocuklarla ve koruyucu aileler ile tek tek ilgilenerek sohbet ettiler.
Programda selamlama konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR, “Öncelikle katılımlarınızla soframızı bereketlendiren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Huzurun ve rahmetin ayı olan Ramazanınız mübarek olsun yaklaşan Kadir Geceniz ve Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyorum” dedi
Sözlerinin devamında ÖZDEMİR, Bakanlık olarak amaçlarının, çocuğun aile ortamında bakılması olduğunu belirterek çocuklara aile şefkatini yaşattıkları için koruyucu ailelere teşekkür etti. İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR, “Sizler çocuklarımıza anne,  baba oldunuz. Onlara aile şefkatini yaşattınız. Devlet olarak bizler çocuklarımızın her türlü ihtiyacını karşılıyoruz. Ama bütün imkânlarımıza rağmen kurum bakımındaki çocuklarımıza aile şefkatini yaşatmakta eksik kalıyoruz. Bizim bu eksiğimizi sizler tamamlıyorsunuz. Kendinizle ne kadar övünseniz azdır” dedi. 
İl Müdürlüğümüz Koruyucu Aile Birimi tarafından yapılan çalışmalarda koruyucu aile yanındaki çocuk sayılarının 53’e çıktığını ifade eden ÖZDEMİR; “Başvuruda bulunup 'Ben de 'Koruyucu Aile' olmak istiyorum' diyen ailelerimiz var. Temennimiz bu sayıların daha da artması ve Tokat’ta 'Koruyucu Aile' olarak büyük bir sayıya ulaşmamızdır. Bu nedenle bütün 'Koruyucu Aile'lere,  anne ve babalara çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 
3,5 yıldır Koruyucu Aile olduğunu ifade eden Dr. Kenan YALÇIN, “Koruyucu aile olan herkesin bu kutsal bir görevi yerine getiren seçilmiş insanlar olduğunu düşünüyorum” dedi. Sözlerinin devamında YALÇIN, “Peygamber Efendimiz (sav) hadislerinde belirttiği gibi –Başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle Cennette buluşacağım- buyurmuştur. Bu hadisi şerif üzerine daha fazla insanımızın bu görevi üstlenmesini daha fazla çocuğumuzun aile yanında yetişmesini temenni ediyorum dedi ve sözlerine son verdi.
Koruyucu ailelerin çocuklarımıza sevgi, şefkat ve merhamet göstererek ulvi bir görevi üstlendiklerini belirten Sayın Valimiz Dr. Ömer TORAMAN, sevginin önemine değinerek, "Kalplerimizdeki sevgiyi davranışlarımıza yansıtırsak hem kendimizle hem de çevremizle daha iyi sevgi ve gönül bağını kurarız." ifadelerine yer verdi.  
Koruyucu ailelerin çok önemli bir sorumluluk üstlendiğini söyleyen Sayın Valimiz, "Devletimiz çocuklarımızın her zaman yanında ve onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fakat sizler çocuklarımızın aile sıcaklığı içerisinde yaşaması,  topluma da daha sağlıklı bireyler yetiştirmek gayreti içerisindesiniz. Bu noktada koruyucu aile olmak büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımıza verdiğiniz emeklerden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. " diye konuştu.
Katılımcılarımız, günün anısına çocuklarımız ile birlikte fotoğraf çektirirken, çocuklarımız ise kendileri için düzenlenen uçan balon, yüz boyama etkinliklerinde son derece eğlendi.
Keyifli anların ardından programımız sonlandırıldı.