ÇANAKKALE, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SEMBOLÜDÜR.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü dolayısı ile İl Müdürlüğümüz tarafından Şehrazat Restaurantta şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri onuruna yemek verildi.
Yemeğe Tokat AK Parti Milletvekili Coşkun ÇAKIR, Valimiz Cevdet CAN ve eşi Naime CAN Hanımefendi, Garnizon Komutanı Piyade Albay Aykut BİÇEROĞLU ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU başta olmak üzere protokol üyeleri ile şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri katıldı.
Yoğun katılımın sağlandığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlarken, programın açılış konuşmasını İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR yaptı. Hitabında İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR, Türk tarihi büyük kahramanlıklarla doludur; Çanakkale de onlardan biridir. Çanakkale, birlik ve bütünlüğümüzün adresidir; millet olarak ortak değerlerimizden biridir. Karşıdaki düşman, Mehmed Akif’in dediği gibi ‘Kimi Hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela’, İngiliz, Fransız, Anzak, Avustralyalı… Beri tarafta ise Türk, Laz, Kürt, Çerkez, Arnavut…  ortak değerler için aynı amaçlar doğrultusunda yan yana, bir arada… Bu sebeple çanakkale, birlik ve beraberliğimizin sembolüdür. Çanakkale, sadece bir bölgenin adı değildir; Çanakkale, bir ruhtur, bir bilinç, bir anlayıştır. Çanakkale, bir destandır ve efsane değil gerçektir. Türk milletine Çanakkale’de oynanan oyun 15 Temmuz’da bir kez daha sahnelenmek istenmiştir. Oyunu kuranlar zannetmişlerdir ki Çanakkale ruhu bitti , bu millet bir daha benzer bir direniş gösteremez. Ama bu yüce millet kendisine tuzak kuranlara , birlik ve beraberliğine , özgürlüğüne göz dikenlere tıpkı Çanakkale’deki gibi büyük bir ders vermiştir.. 15 Temmuz’da ülkemize ve milletimize oynanan büyük oyunun bozulmasında hiç şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın büyük liderliği etkili olmuştur. Bu haince kalkışmayı haber aldığı andan itibaren milletimize yaptığı liderlik sayesinde , milletimiz hainlere dur demek için silahların , tankların önüne canı pahasına çıkarak dünyada örneği olmayan bir kahramanlık destanı yazmıştır. Milletimiz , o gün Cumhurbaşkanımıza olan bağlılığını ve onunla ölüme dahi hiç tereddüt etmeden yürüyeceğini göstermiştir. Çanakkale ruhu , Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 Temmuz’da bir kez daha ortaya çıkmıştır.Çanakkale’de , 15 Temmuz’da , Suriye’de ve terörle mücadelede dini için vatanı için ve bayrağı için can veren aziz şehitlerimize selâm olsun. Ruhları şad olsun.”dedi
Şehit Yakınları ve Gaziler, gazi ailelerini selamlayan Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, "Bu vatan aşkını Allah sevgisi ile bir tutan bir medeniyetin evladıyız. Onun için deriz ki; 'Vatan sevgisi imandandır' Bin yıldır bu topraklara gözünü diken elini uzatan birçok düşman olmuş. Ancak biz binlerce yıldır Türk-İslam kültürü ile bu toprak parçasına el uzatanın elini kesmeyi bilmişiz. Hamdolsun bu vatanın bir karış toprağını düşmana vermemişiz. Onun için bu milletin sırtı asla yere değmez. Bu vatan ilelebet bizim olarak devam edecektir" dedi.
Hitabetini yapan Tokat Ak Parti Milletvekili Coşkun ÇAKIR, Ayyıldızlı bayrağımızın ilelebet göklerde dalgalanması için bu topraklarda sonsuza kadar özgür ve huzurlu şekilde yaşamamız için gözlerini kırpmadan canlarını veren yiğitlerimizin emanetlerine sahip çıkarak, eşleri, çocukları anne ve babaları için ne yapsak azdır. Bize düşen o mübarek canların, o şehitlerin geride bıraktıklarına sahip çıkabilmek, emanetlerine gerekenhürmeti ve hizmeti gösterebilmektir. Dedi.
Konuşmalarını yapmak üzere söz alan Sayın Valimiz Cevdet CAN, Şanlı Türk Bayrağı’nın görüldüğünde akıllara rengini şehitlerin kanından, hilalini şehitlerin, gazilerin mücadele verdiği bağımsızlığın sembolünden, yıldızın ise her birinin şehidin ta kendisi olduğunun hatırlanması gerektiğini kaydeden Vali Can, “O yüzden bugün salona girdiğimde ve sizlerle bir araya geldiğimde cennet soluyorum.  Bugün bir dost bağında bir cennet sofrasında beraberiz. Hepiniz bizim kalplerimizin en müstesna yerlerindesiniz” dedi. Vali Can konuşmasında şunları söyledi. “Bu gün ülkemizde nefes alıyorsak, huzurlu, mutluysak ve bugün büyük yatırımlar yapılıyorsa bunların sebebi bu vatan uğruna canlarını veren şehitlerimizdir, vatan uğruna mücadele veren gazilerimizdir. Çünkü bu vatanın gerçek mührü şehitlerimizin ta kendileridir. Şehitlerimize selam, dua gönderirken şunu unutmayın. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de der ki “Melekler Peygambere Selat-ü Selam ediyor. Siz de Selat-ü Selam edin.” Biz de şehitlerimize dua gönderiyoruz. Burası o yüzden cennet kokuyor, o yüzden burası gül kokuyor. Lütfen bir sıkıntınız, bir derdiniz olduğunda önce Cenab-ı Allah sonra biz aklınıza gelelim. Sizler bizim baş tacımızsınız. İnşallah biz de onlara layık olacağız. Onlar sıralarını savdılar. Bu vatana bu millete hizmetkar oldular. Bizde diyoruz ki bu vatanın geleceği, bayrağımızın inmemesi,  ezanımızın dinmemesi, şehitler tepemizin boş kalmaması için sıra bizde diyoruz. Hepinize en kalbi şükranlarımızı sunuyorum. En kalbi duygularla hepinizin ellerinden öpüyorum.” Dedi.
Valiliğimiz tarafından Türk Bayrağının dağıtıldığı yemekte İl Müftüsü Ahmet ERDEM tarafından dua edildi. 
Yemekte Çanakkale Zaferi nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yapılan okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi ve program sonlandırıldı.