“Ah Bir Kadın Olsam” Tiyatro Gösterisi ve “Kahramanlık Türküleri” Müzik Dinletisi Programı Gerçekleştirildi

8 Mart Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen programlardan “Ah Bir Kadın Olsam” Tiyatro Gösterisi ve “Kahramanlık Türküleri” Müzik Dinletisi Programı, 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.
Programımıza, Sayın Valimiz Dr. Ömer TORAMAN’ın eşi Neşe TORAMAN Hanımefendi, Vali Yardımcımız Mehmet SÜLÜN, ilimiz protokolü, personelimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programımızın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR, Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. İnsanlık tarihindeki nice örnekleri gibi, ülkemizin kadınları da, tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerimizde daima en ön safta yer almışlardır. Kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman vatanın kurtuluşunda görev üstlenen kahraman kadınlarımız, geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bıraktılar. Bugün de kadınlarımız, Türkiye’nin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damgalarını vuruyorlar. İnsanoğlu eşrefi mahlûkattır, yaratılmışların en şereflisidir. Bakınız burada, kadın denmiyor, erkek denmiyor, çocuk, yaşlı denmiyor; insan deniyor. Kadına kalkan her el, tüm insanlığa kalkmıştır. Kadının onuruna, haysiyetine yönelik her türlü saldırı, tüm insanlığa yapılmıştır. Hele hele, sırf kadın olduğu için öldürülen her kadınla birlikte, tüm insanlık da katledilmiş demektir. Meseleye bu açıdan yaklaşmayanlar, kusura bakmasın, zihnini ayrımcılık fitnesine teslim etmiş demektir. Her yönde önderimiz olan Sevgili Peygamberimiz, Veda Hutbesinde, eşlerimizi Allah'ın bir emaneti olarak aldığımızı bildirirken, çocuklarımızın annesi olan bu hanımlara değer verdiğini 'Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı en hayırlı olanınızdır' hadisiyle ortaya koymuştur. Huzurlu bir aile, mutlu nesillerin yetişmesinde en önemli faktördür. Şiddetin ve aile içi terörün yaşandığı aileler ise gelecek nesillerin felaketi demektir. Huzuru sokakta arayan ve potansiyel suç makinesi haline gelen çocukların en büyük müsebbibi şiddetin uygulandığı parçalanan ailelerdir. Unutmayalım ki; şiddet uyguladığımız eşimiz, çocuklarımızın annesi ve aynı zamanda bir başkasının evladı veya kız kardeşidir. Kendi evladımıza, kendi annemize, kendi kardeşimize uygulanmasını istemediğimiz şiddeti ve terörü biz de Allah'ın emaneti olarak aldığımız eşlerimize uygulamamalıyız. Bilmeliyiz ki; bir kadın eştir, annedir, evlattır, kardeştir." Diyerek sözlerine son verdi.
Programımız, şehrimizin güzide sanatçısı Kemal ATANGÜR tarafından kaleme alınan ve yönetilen “AH BİR KADIN OLSAM” isimli tiyatro gösterisi ile devam etti. Tiyatro gösterisinde ATANGÜR ve ekibi, kadının erkek, erkeğin ise kadın rolü üstlendiği bir oyunu sergilediler. Keyifli anların yaşandığı tiyatro gösterimi seyirciler tarafından heyecanla takip edildi.
Tiyatro gösterisinin hemen ardından, Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi Müzik Öğretmeni Halime ERDOĞAN ÇEKİÇ, kahramanlık türküleri söyleyerek duygusal anlar yaşattı.
Sergilenen tiyatro ve müzik dinletisinin ardından kurumumuz tarafından ilimizde başarıları ile ön plana çıkan 5 farklı kategoride yılın kadını seçilerek plaketleri takdim edildi.
Yılın kadınları sırasıyla, İçindeki büyük sevgiyle çocuklarına ve Koruyucu Ailesi olduğu çocuklarımıza ışık saçan yılın en gönlü geniş kadını Koruyucu Anne Saliha TOK, Anneliğin verdiği güçle her türlü zorluğa göğüs geren yılın en güçlü kadını Necla ÖKSÜZLER, Yaptığı işi zirveye taşıyan ve çalışmalarıyla hayata değer katan yılın kadını Ayşe BERK,  Bu vatan için yol arkadaşını şehit vermiş yılın en vefakâr kadını Perihan ULAŞER ve son olarak çalışmalarıyla ilimize değer katan yılın kadını Yüksel TOKUŞÇU oldu.
Programımız hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.