"ENGELSİZ BİR GÜN İÇİN" Engelli Aileleri İle Biraraya Geldik

İl Müdürlüğümüze bağlı Tokat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından 'Aile Haftası' olması nedeniyle kurumumuz hizmetlerinden Evde Bakım Aylığı alan ailelerimizle kahvaltıda buluştuk.
Düzenlenen kahvaltı programına ilimiz merkezinde ikamet eden yaklaşık 200 aile katıldı.
İl Protokolümüzün de katılım sağladığı programda Tokat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürümüz Güngör YÜCE; “Kurumumuz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasından itibaren her yıl Mayıs ayının 2. Haftasını “Aile Haftası” olarak kutlamaktayız. Her yıl gerek kurum hizmetlerinin tanıtımını, gerekse içinde bulunduğumuz konjonktüre uygun bir tema çerçevesinde etkinlikleri planlamaktayız. Bu seneki etkinliklerimizde “Ebeveyn Tutumları” konusunu programlarımızda işledik. Çocuklarımız için daha fazla Neler Yapabiliriz’in çabasına düştük. Hafta boyunca da bu manada etkinlikler planladık.
Aslında aile küçük bir ülkedir. Baba Devleti, Anne Vatanı Çocuklar ise Milleti temsil eder. Dolayısıyla sağlam milli, manevi değerlerine bağlı ailelerden; güçlü aynı zamanda şefkatli, mutlu ülkeler oluşur. Bilindiği gibi Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü. Bu programımızda da eli öpülesi annelere bir başlık açmak isterim. Anne dünyanın kalbidir. Sevginin, şefkatin merhametin kendisidir. Hiçbir övgünün tam olarak anlatamayacağı bir varlıktır annelerimiz. Anne, barışın kardeşçe yaşamanın, fedakârlığın sembolü ve teminatıdır. İnançlarımıza göre annelik dünyanın en yüce en kutsal vazifesidir. Peygamberimiz (SAV) “Cennet annelerin ayakları altındadır. “ diyerek anneliğin ne kadar kutsal vazife olduğunu ifade etmiştir.
Bu manada toplumun ve ailelerimizin yükünün çoğunu sırtlanmış, tüm cefakâr, fedakâr, aynı zamanda kanaatkâr tüm annelerin huzurunda saygıyla eğiliyor ve Berat Kandilinizi kutluyorum.” diyerek sözlerine son verdi.
İl Müdürlüğü evde bakım hizmeti alan aileler arasında yaptıkları değerlendirmeler sonrasında 'Yılın annesi' olarak, kent merkezinde oturan evli ve 'Serebral palsi' hastası engelli 22 yaşındaki kızı Sevda AKDAĞ’a bakan Gülizar AKDAĞ seçildi. Düzenlenen programda konuşma yapan İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR, "Bizim evde bakım hizmeti verilen 6 bin ailemiz var. Her birisi bir birinden üstün. Devletimizin kendilerine sağladığı imkânlarla, engellilerimize çok daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşattıklarını görüyoruz. Ben bu özverilerinden dolayı tüm ailelerimize teşekkür ediyorum." 
İl Müdürü Özdemir'in konuşması ardından, 'Yılın annesi' seçilen biri engelli olmak üzere iki çocuk annesi Gülizar AKDAĞ'a hediyesini verdi. Engelli kızı Sevda ile doldu dolu yaşadığını kaydeden AKDAĞ "Sevda bana her şeyi yaşattı. İyiyi de kötüyü de, sevinci de yaşattı. Benim bir sağlıklı çocuğum var ama bende Sevda'nın yeri bir başkadır. Sevda ile ben her yere gidiyorum. Ben devletimize çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımız kaliteli yaşıyor. Yılın annesi seçildiğim için çok mutluyum" dedi.
Programımız devamındı İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil ÇAĞLAR, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Voleybol Turnuvasında 3. Ödülünü kazanan Niksar Sevgi Evleri Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü takımına hediyelerini takdim ederek başarılarının devamını diledi.