15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilimizde bir dize programlar düzenlendi.
Programlarımız, ilimiz merkezinde Erenler Mezarlığında bulunan şehitlik ziyareti ile başlarken, 11 şehidimizin mezarına karanfiller bırakıldı. Kuran-ı Kerim tilavetinin yapıldığı ve duaların edildiği programımıza Sayın Valimiz Ömer TORAMAN ve İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR’in yanı sıra  Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, Garnizon ve Piyade Alay Komutanı Aykut BİÇEROĞLU, İl Emniyet Müdürü Göksel TOPALOĞLU İl Jandarma Komutanı Hidayet ARIKAN, İl Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep GÖKÇE, Şehit Yakınları Yardımlaşma, Dayanışma Derneği üyeleri, Muharip Gaziler Derneği üyeleri, şehit yakınları, Tokat Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde ve Tokat Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünde korunma altında kalan çocuklarımız katıldı.
Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törenin ardından öğle namazı öncesinde Ali Paşa Camisinde şehitlerimiz için mevlit okundu. İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan mevlid programına yaklaşık 1000 kişi katıldı. Mevlid öncesinde katılımcıları karşılayan İl Müdürlüğü personelimiz gül suyu ve mevlid şekeri ikramında bulundu. Okunan mevlid-i şerif ve kılınan öğle namazının ardından yemek ikramında bulunuldu.
Programlarımızda hain darbe girişiminin yaşandığı gece hayatlarını hiçe sayarak şehit düşenlerin aileleri ve gaziler de unutulmadı. Sayın Valimiz Ömer TORAMAN ve İl Müdürümüz Mahmut ÖZDEMİR ile birlikte ziyaretlerimize eşlik eden Belediye Başkanı  Eyüp EROĞLU, Tokat Garnizon Komutanı Albay Aykut BİÇEROĞLU, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet ARIKAN tarafından yapılan ziyaretlerde darbe gecesi yaşananları ilk ağızdan bir kez daha dinledi. İlk ziyaretler Kuleli Askeri Lisesi önünde gazi olan Hasan YAŞAR ve Sabiha GÖKÇEN Havalimanı yakınında gazi olan Hasan SARMAN'a yapıldı. Burada gazilerin darbe gecesi yaşadıkları ziyarete gelen protokol üyeleri tarafından bir kez daha dinlendi. Yapılan son ziyaret aslen Yozgatlı olan ve darbe gecesi  Ankara'da olan 15 Temmuz Şehidi Cengiz POLAT'ın  Tokat'taki baba ocağına gerçekleştirildi. Şehit POLAT ve tüm şehitler için  Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilen ziyarette il protokolü, şehit babası Fikret POLAT'a hayırlı bir evlat yetiştirdiği için şükranlarını sundu.
Ziyaretlerde Sayın Valimiz Ömer TORAMAN gazilerimiz ve şehit ailesine Türk Bayrağı ve Kuran-ı Kerim'i öpüp alnına koyarak hediye etti.